Domuzlardan insanlara organ nakli mümkün mü olacak?

11.08.2017

Bilim insanları, gen değiştirme teknolojisi CRISPR ile domuzlardaki virüslerin ayıklanabileceğini ve domuzların organ nakli gereken insanlara donör olabileceğini söylüyor.

Hayvandan insana organ nakli ile ilgili şimdiye kadarki sorunlar nelerdi?

Bilim insanları, ksenotransplantasyon denilen hayvandan insana organ nakillerinin insan anatomisine yatkın olan hayvanlarda, mesela domuzlarda, gerçekleştirilebileceği umudunu yıllardır taşıyordu. Bu işlemle ilgili öne sürülen sorunlardan biri domuzların sperm ve yumurtalarıyla gelecek nesillerine aktardıkları DNA’larında saklı birçok virüsün bulunmasıydı. Çünkü domuz hücreleri ile insan hücreleri aynı ortama konulduğunda, domuz endojen retrovirüsleri(PERV) insan hücrelerine geçiyordu; domuz organları insanlara konulduğunda da  aynı mekanizmanın işleyeceği düşünülüyordu. Bu da, kanser gibi hastalıklara yol açabilirdi. Yapılan yeni bir çalışma ise domuzdan insana organ nakli tartışmalarının bilim dünyasında yeniden alevlenmesine sebep oldu.

Koyun Dolly’ninkine benzer bir teknikle zararlı virüs genleri devre dışı bırakıldı

Boston biyoteknoloji firması eGenesis’ten Luhan Yang ve meslektaşları, Science dergisinde yayınladıkları yeni bir çalışmada, gen değiştirme teknolojisi CRISPR’i kullanarak domuzlarda bulunan zararlı virüs genlerini devre dışı bıraktıklarını söyledi. Yang ve meslektaşları koyun Dolly’de uyguladıkları benzer bir teknikle, genetikleri düzeltilmiş hücreler üretti ve yine genetiği düzeltilmiş taşıyıcı anne domuzların yumurtalarına enjekte etti. Taşıyıcı anneler toplamda 37 yavru doğurdu. 

“Ksenotransplantasyon adına harika bir başarı”

Berlin Robert Koch Enstitütüsü’nden virolog Joachim Denner: “Eğer bu doğruysa ksenotransplantasyon adına harika bir başarı elde edilmiş demektir. Bilim insanları hala bu hayvanların ürettiği viral partiküllerin insanları da enfekte edip etmeyeceğini bilmiyor. Hastalık genleri ayıklandı diyelim, yine de organların insan bağışıklık sistemince reddedilmemesi ve daha başka zararlara da sebebiyet vermemesi için yine bazı düzenlemeler yapmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

En büyüğü dört aylık olan domuz yavrularından 15’i hayatta 

En büyüğünün dört aylık olduğu doğan domuz yavrularından 15’i hayatta kaldı. Araştırmaya ortak olan Harvard Üniversitesi, hala bu domuzların normalden yüksek ölüm oranlarına sahip olduğunu söylemek için çok erken olduğunu, domuz yavrularının sıklıkla enfeksiyondan hayatını kaybedebildiklerini aktardı.


Kaynak:Medimagazin

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir