Baş ağrıları D vitamini eksikliğinden mi kaynaklanıyor?

19.06.2017

Yapılan bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan yetişkinlerde kronik gerilim tipi baş ağrısının 17 kat daha fazla görüldüğü bulundu.

SBKS Tıp Araştırma Enstitüsü Nöroloji Profesörü Sanjay Prakash ve ekibi, D vitamini eksikliği bulunan yetişkinlerde kronik gerilim tipi başağrısı görülme sıklığını araştırdı. Mayıs ayı Headache raporunda yayımlanan çalışmada,  kronik gerilim tipi baş ağrısı şikayeti olan 100 kadın ve erkek katılımcıya sağlık kontrol konularından belli başlıklar anket halinde soruldu ve gerekli kan tarama testleri yapıldı. Kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda D vitamini seviyesi ortalama 14.7 (ng/mL) olarak ölçülürken, baş ağrısı olmayanlarda ortalama 27.4 ng/mL olarak bulundu. Vitamin D yetersizliği görülen kişilerin yüzde 71’inde gerilim tipi baş ağrısının olduğu görüldü.

“D vitamini eksikliği, kemik ağrısı ve kas hassasiyetiyle önemli oranda ilişkili”

D vitamini eksikliği olanların kronik gerilim tipi baş ağrıları olması olasılığının diğerlerine göre 17 kat daha fazla olduğunu aktaran araştırmacılar, bu olasılığın günlük başağrısı yaşayanlarda yükseldiğini kaydetti. Ayrıca halsizlik, iskelet kası ağrıları, kas zayıflığı ve kemik hassasiyetinin de bu hastalarda görülme sıklığının daha fazla olduğunu söyleyen Prakash ve ekibi, düşük D vitamininin kemik ağrısı ve kas hassasiyetiyle önemli oranda ilişkili olduğunu söyledi.


Kaynak:Medimagazin

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir