III. Türkiye Özbekistan Hematoloji Günleri ve VI. Kök Hücre Nakli Sempozyumu’na Destek

15.06.2017

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Ankara’da III. Türkiye- Özbekistan Hematoloji Günleri ve VI. Kök Hücre Nakli Sempozyumu düzenlendi. 

TİKA’nın katkılarıyla Ankara’da düzenlenen III. Türkiye- Özbekistan Hematoloji Günlerine; aferez, hematoloji, kemik iliği nakli ve kök hücre ile ilgilenen Türkiye’den yaklaşık 150, Özbekistan’dan 4, Azerbaycan’dan 3, Kazakistan’dan 3, Moğolistan’dan 2, Kırgızistan’dan 2 olmak üzere Türk Cumhuriyetlerden de 14 katılımcı iştirak etti.

TİKA’nın desteği ile gerçekleştirilen organizasyonda; alanında uzman katılımcılar güncel bilimsel bilgiler ile eğitilmiş ve Türk Cumhuriyetlerden iştirak eden katılımcılar ülkemizdeki yaklaşık 150 civarındaki meslektaşları ile tanışma, güncel bilimsel konuları tartışma ve bilgi paylaşımı imkânı buldular. Bu kapsamda, Türk Cumhuriyetlerden iştirak eden 14 katılımcıya; söz konusu kongre ile ilk kez paylaşıma sunulan poster, bildiri ve makale özetlerini de inceleme fırsatı sunuldu.

Ayrıca III. Türkiye- Özbekistan Hematoloji Günleri organizasyonu ile TİKA ve Sağlık Bakanlığı tarafından Özbekistan’da yürütülen “Kemik İliği Nakli Merkezi Projesi’nin” ülkemiz tıp camiasında da tanıtılması sağlandı. Organizasyonda verilen eğitim ile aynı zamanda Hematoloji-Onkoloji alanında güncel bilimsel ortak bir dil oluşturulmaya çalışıldı.


Kaynak:TİKA

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir