Türkiye, Bölgesel Bilim Olimpiyatlarından Madalyalarla Dönüyor

15.06.2017

Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) bünyesinde yürütülen Uluslararası Bilim Olimpiyatları programı kapsamında milli takımlarımızda yetiştirilen genç bilim insanları ile Ülkemiz uluslararası sahada temsil ediliyor.

2017 yılında Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlar devamederken sonuçlanan olimpiyatlarda büyük başarılar elde edildi.

Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı, 6-12 Nisan 2017tarihlerinde İsviçre’nin Zürih şehrinde yapıldı. Ankara Fen Lisesi öğrencisiBurcu YILDIZ gümüş ve İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ndenAybeniz Yağmur TEMİRTAŞ bronz madalya, İzmir Fen Lisesi’nden İrem YAŞAR veİstanbul Özel Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lisesi’nden Ülkü Nurdan YILMAZ isemansiyon ödülü kazandı.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-30 Nisan 2017 tarihleriarasında 51.’si düzenlenen Uluslararası Mendeleyev Kimya Olimpiyatı’nda İzmirFen Lisesi’nden Ceylan CEYLAN ve Cennet KOCU, İstanbul Özel Asfa Ahmet MithatAnadolu Lisesi’nden Ayşe Hümeyra YEŞİLYURT ve İstanbul Özel Mürüvvet Evyap FenLisesi’nden Şevval YILMAZ takımımızda yarıştı. Ceylan CEYLAN gümüş madalyakazandı.

1-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Rusya-Yakutistan’da gerçekleşen18. Asya Fizik Olimpiyatı’na, İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve TeknolojiLisesi’nden Muhammed Yusuf EFE, Artun BAYER ve Arda AYDIN, Bahçeşehir AnadoluLisesi’nden Arda BAYER, Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda VURANKAYA ve HüseyinKARACA, İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden Ahmet Kemal DEMİR ve İzmir FenLisesi’nden Egemen GÜLSERLİLER’in yer aldığı milli takımımız katıldı.Olimpiyatta Muhammed Yusuf EFE gümüş madalya, Arda AYDIN, Arda BAYER ve ArtunBAYER ise mansiyon ödülü aldı.

34. Balkan Matematik Olimpiyatı, 2-7 Mayıs 2017 tarihleriarasında Makedonya’nın Ohrid şehrinde düzenlendi. İstanbul Lisesi’nden NurullahGiray KURU ve İlker Can ÇİÇEK, Ankara Fen Lisesi’nden Kayra UYGUN, İstanbulÖzel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Aybeniz Yağmur TEMİRTAŞ, Kocaeli Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Ömer Faruk DURUGÖL ve AnkaraODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nden Ilgaz ER’in yer aldığı 6 kişiliktakımdan Nurullah Giray KURU, İlker Can ÇİÇEK ile Kayra UYGUN gümüş madalya veAybeniz Yağmur TEMİRTAŞ ise mansiyon ödülü ile yurda döndü.

20-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Estonya’nın Tallinn şehrindebu yıl ilk defa düzenlenen Avrupa Fizik Olimpiyatı’nda 22 ülkenin takımlarıyarıştı. İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Muhammed YusufEFE ve Cem Arda TEPE, İstanbul Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi’nden Arda BAYER,Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda VURANKAYA ve Hüseyin KARACA yer aldığı 5kişilik takımda Muhammed Yusuf EFE altın, Arda BAYER ve Cem Arda TEPE bronzmadalya kazandı. Ayrıca teorik sınav bazında Avrupa Fizik Olimpiyatıbirinciliğini de takımımız öğrencisi Muhammed Yusuf EFE elde etti.

Milli takımlarda olimpiyatlara katılarak Ülkemizi temsileden tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

 


Kaynak:TÜBİTAK

Yorum Yaz

E postanız yayınlanmayacaktır. Tüm alanlar mecburidir